اخبار

هدف آمریکا به زمین زدن اقتصاد و استقامت ملت ایران است

هدف آمریکا به زمین زدن اقتصاد و استقامت ملت ایران است
معصومه ابتکار در جمع نمایندگان احزاب سیاسی و سازمان های مردم نهاد استان خراسان جنوبی افزود: آمریکا همه تلاش خود را انجام می دهد و سری جدید تحریم ها نیز اعمال می شود.

خانواده رکن اصلی جامعه، کانون ثبات رفتاری و رشد شخصیت است اما می تواند مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را در پی داشته باشد.

در دنیای امروز دولت ها برای صرفه جویی در هزینه ها و کیفیت پیشبرد اهداف عالی مدنظر از طریق برقراری ارتباط دوسویه با احزاب و سمن ها امکان استفاده از توان نخبگان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را فراهم می کنند.

به همین منظور معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده بر این تصمیم است که «گفت و گوی ملی خانواده» را توسط احزاب و گروه های سیاسی، سمن ها و نهادهای اجتماعی، هنرمندان و جامعه فرهنگی پیش ببرد.

برقراری ارتباط دوسویه بین احزاب و گروه های فرهنگی - اجتماعی با دولت در سطح عالی، آشنایی نیروهای تاثیرگذار منطقه ای با موضوع «خانواده شکوفا»، شنیدن راهکارها و پیشنهادات احزاب و گروه های اجتماعی، تشویق و هدایت احزاب سیاسی برای ورود به مباحث و فعالیت های اجتماعی در موضوعات مختالف مرتبط با موضوع خانواده از جمله اهداف این طرح ملی در نظر گرفته شده است.

معصومه ابتکار عصر شنبه در جمع نمایندگان احزاب سیاسی و سازمان های مردم نهاد استان خراسان جنوبی افزود: آمریکا همه تلاش خود را انجام می دهد و سری جدید تحریم ها نیز اعمال می شود.

وی اظهار داشت: این موضوع توان خانواده ها را در معرض آسیب قرار می دهد اما تمامی تلاش دولت در وهله نخست تامین مایحتاج اولیه و معیشت مردم و سپس ایجاد اشتغال است.

معاون رئیس جمهوری گفت: در شرایط جدید برای مقابله با تحریم ها به همگرایی و همدلی جدی تر از طرف مردم، مسئولان و فعالان اقتصادی نیاز داریم تا بتوان با این آسیب ها و تهدیدها مقابله کرد.

وی تاکید کرد: با همدلی و همگرایی می توان سیاست فراگیری داشت و اجازه نداد اقتصاد کشور زمین خورده و دستاوردها به عقب برگردد.

ابتکار گفت: یکی از موضوعاتی که در سیاست های سال ۹۸ هم ابلاغ شده توجه به مساله اشتغال و حمایت از تولید در بخش صنعت، کسب و کارهای کوچک، فناوری های نوین، مشاغل خرد و سایر است.

وی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در دور دوم ریاست جمهوری برنامه های مشخصی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فعالیت هایی که به جنبه های مختلف آحاد جامعه ارتباط پیدا می کند را در دستور کار قرار داده است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: یکی از مهمترین این برنامه ها که اکنون مورد تاکید و توجه دولت تدبیر و امید است موضوع تقویت رکن خانواده است.

وی گفت: امروز نه تنها در ایران که در بسیاری جوامع، خانواده با چالش ها و فراز و فرودهای زیادی مواجه است لذا باید جوامع بکوشند این نهاد را به خوبی مدیریت کنند.

ابتکار با تاکید بر اینکه جامعه سالم به خانواده سالم وابسته است عنوان کرد: سلامت روحی، روانی و اعتلای یک جامعه به سلامت خانواده مرتبط است و امروز صاحبنظران معتقدند جامعه ای می تواند اقتصاد سالم و پویا داشته باشد که یک خانواده قوی و شکوفا داشته باشد و این موضوع یک تجربه بشری و نظری است که همه به آن واقفیم.

وی با بیان اینکه از جهات مختلف آسیب هایی به خانواده وارد می شود گفت: یکی از زمینه های بروز آسیب های اجتماعی مشکلات اقتصادی بوده که قابل انکار نیست.

ابتکار گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های زورمدارانه و یک جانبه مشکلات جدیدی برای اقتصاد ایران پیش آمد که سبب شد بسیاری از برنامه ها و سیاست هایی که دولت با همکاری مجلس برای پیشرفت و رشد اقتصادی در نظر داشت اجرایی نشود.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار، شاخص رشد اقتصادی کشور در اردیبهشت ماه ۹۷ به ۱۲.۵ درصد رسید و تورم یک رقمی شده بود همچنین طی این مدت فعالیت های اقتصادی زیادی انجام شده است.

وی به انجام مراحل ثبت جهانی صنایع دستی (توبافی) روستای خراشاد بیرجند اشاره کرد و گفت: این طرح صنایع دستی با سرمایه گذاری خوب، حمایت دولت و مشارکت مردم به نتیجه رسیده است.

معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: در بسیاری استان هایی که بازدید می کنیم نیز اینگونه تحولات در حال رخ دادن است که نشان می دهد جهت گیری ها و تسهیلات خوبی به صورت فراگیر یا پایدار پرداخت و سبب ایجاد کسب و کارهای مهم شده است.

وی بیان کرد: در بسیاری استان ها فارغ التحصیلان دانشگاهی و اهالی روستاها توانسته اند با بهره گیری از این تسهیلات بنگاه های کارآفرینی راه اندازی کنند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دفتر امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری استانداری های سراسر کشور آموزش های مختلفی به ویژه در زمینه مدیریت کسب و کارها، بنگاه داری و کارآفرینی در حال اجرا دارد.

وی به آغاز عملیات اجرایی شهرک IT در سفر امروز به بیرجند اشاره کرد و گفت: این شهرک فناوری زمینه خوبی برای جذب فارغ التحصیلان این حوزه در استان خواهد بود.

ابتکار گفت: همچنین این شهرک فرصتی برای شکل گیری فناوری های نوین در استان است، اکنون شرکت های دانش بنیان زیادی در استان فعال است که این شهرک از آنها حمایت خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اعتیاد را یکی از مهمترین آسیب های جامعه دانست و گفت: این آسیب در برخی استان ها شدید تر است که در این مقوله شورای اجتماعی کشور و دولت توجه ویژه ای داشته و سیاست های خاصی دنبال می کند.

وی اظهار داشت: تحولات عصر دیجیتال و IT علاوه بر اینکه فرصت خوبی است می تواند تهدید هم محسوب شود که در این راستا با همکاری و مشورت دانشگاهیان، صاحبنظران و فعالان علمی، اختلال ارتباطی را به عنوان یکی از موضوعات پر آسیب و مخرج مشترک تمامی خانواده مدنظر قرار داده ایم.

ابتکار افزود: امروز درصد بالای از خانواده های در دنیا و کشور با موضوع اختلال ارتباطی مواجه اند لذا نسل جوان، فرزندان، سالمندان و خانواده گسترده به نوعی احساس می کنند انسجام و همگرایی لازم در خانواده وجود ندارد یا در معرض یک خطر خیلی جدی است.

وی گفت: در این زمینه طرح ملی گفت و گوی خانواده در استان ها فعال شده و استانداری ها، دانشگاهیان، تشکل ها و احزاب در این جریان اجتماعی و پویش ملی برای تقویت مهارت های ارتباطی درون خانواده همکاری می کنند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده یادآور شد: براساس مطالعاتی که انجام شده برای داشتن خانواده ای سالم، در طول شبانه روز باید ۱۵۰۰ کلمه بین اعضای خانواده مبادله شود در حالیکه اکنون به ۵۰۰ کلمه کاهش یافته اما در استان ها متفاوت است.

وی گفت: در مطالعه دیگری گفته شده ۱۰ سال پیش گفت و گوی بین اعضای خانواده ایرانی از ۲ ساعت به ۲۰ دقیقه کاهش یافته است لذا هر استانی باید با همکاری فعالان اجتماعی، دانشگاهیان، احزاب و سایر نسخه خود را بپیچد.

ابتکار تاکید کرد: یکی از مسائل مهمی که جامعه ایران و بسیاری جوامع دیگر با آن مواجه اند شکاف بین نسلی است و اکنون با سرعت تحولات دیجیتال و انتقال سریع اطلاعات فاصله نسلی به پنج سال رسیده در حالیکه قبلا در تعاریف ۳۰ سال بوده است.

وی یادآور شد: مهارت های استفاده درست از اینترنت را به جامعه یاد نداده ایم این در حالی است که با اینترنت زیاد سر و کار داریم بنابراین این مهم باید مورد توجه واقع شود.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: طرح ملی گفت و گوی خانواده در ۲۴ استان کشور کلید خورده که هدایت و ادامه این کار در استان خراسان جنوبی با همکاری مقامات استانی بر عهده انجمن جامعه شناسی قرار داده شده و امید است با سرمایه های انسانی ارزشمند این استان بتوان موفق عمل کرد و به نتایج مطلوب رسید.

ابتکار وارد خراسان جنوبی شد، همچنین از روستای خراشاد و کارگاهای توبافی در این روستا دیدن و در نشست شورای اداری استان شرکت کرد.

مجری طرح ملی گفت و گوی خانواده در خراسان جنوبی شنبه شب در این نشست گفت: در اجرای طرح ملی گفت و گوی خانواده در استان آسیب های کودکان، اعتیاد، بیکاری، زندانی بودن سرپرست خانوار، حاشیه نشینی، پدرسالاری و آسیب های زنان سرپرست خانوار مورد بررسی قرار می گیرد.

محمد علی طالبی بیان کرد: اشتغال بانوان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان مناسب نیست در حالیکه ۷۰ درصد دانشجویان استان را زنان تشکیل می دهند.

** درمان کودکان معتاد متولی ندارد

وی افزود: با توجه به خط کریدوری عبور مواد مخدر در خراسان جنوبی، آمار اعتیاد در این استان بالاست اکنون چالش مهم ما کودکانی هستند که بیگناه معتاد متولد می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور بیرجند اظهار داشت: با توجه به هزینه های بالای درمان اعتیاد، این کودکان متولی ندارند که درمان این کودکان نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

وی در ادامه با بیان اینکه در استان مرزی خراسان جنوبی ازدواج زرد(کودک) وجود ندارد یادآور شد: این در حالی است که پیش رسی ازدواج و فرزندآوری در مناطق مرزی استان زیاد است.

طالبی ادامه داد: این موضوع سبب شده سلامت این دختران روستایی به خطر بیفتد، در برخی روستاها اکثر مردان در شهرهای بزرگ مشغول به کار هستند اما ۹۰ درصد آنها مشغول به کارهای خدماتی یا ساختمانی هستند لذا روستاها به سمت زنانه شدن در حال پیش روی بوده و در این زمینه با چالش های زیادی مواجه شده ایم.

وی اضافه کرد: همواره زنان در جامعه نقش آفرین بوده اند و باید از این ظرفیت به درستی استفاده کرد تا شاهد کاهش زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی باشیم.

نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی یادآور شد: در حال حاضر ۲۰ هزار نفر زن سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که با مستمری و یارانه کم این نهادها نمی توانند زندگی کنند.

وی با بیان اینکه معلولیت ناشی از حوادث جاده ای در خراسان جنوبی زیاد است گفت: در این استان نبود یا کمبود زیرساخت های جاده ای سبب شده آمار تصادفات بالا برود.

** روشن شدن چراغ زرد طلاق در خراسان جنوبی

طالبی در ادامه به موضوع طلاق در استان اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه خراسان جنوبی استان بیست و نهم در این زمینه است اما به نسبت گذشته آمار طلاق استان افزایش یافته و چراغ زرد روشن شده است.

نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی اظهار داشت: بخشی از زنان سرپرست خانوار در استان ناشی از مردان زندانی است عنوان کرد: سرانه زندانی ها در استان ۲ برابر کشور است و علت ۹۰ درصد این زندانیان مواد مخدر است.

وی افزود: در کنار همه این مشکلات خراسان جنوبی استانی است که مطالبه گری ندارد و مردم خیلی مبادی آداب هستند.

وی ادامه داد: با توجه به دور بودن استان مرزی خراسان جنوبی از مرکز، وقتی یکی از مسئولان کشوری به این استان سفر می کند همه حرف برای گفتن زیاد دارند.

نماینده سازمان های مردم نهاد خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: بحث گفت و گوی خانواده مطرح شد اما گفت و گو خانه می خواهد اما در این استان خانه سمن ها نداریم و اعتبار لازم برای ساخت خانه سمن یکی از ضروریات استان است.

سید مصطفی حسینی افزود: شاید در ۱۰ سال گذشته حدود ۴۵ هزار نفر در بحث های آموزشی و مشاوره ای استان شرکت کرده اند اما خودباوری در استان کم است.

وی ادامه داد: خودباوری در استان وجود دارد و ما می توانیم آن را نمود بدهیم لذا خواهش داریم در طرح هایی که در حوزه بانوان و خانواده مطرح است خراسان جنوبی را بیشتر ببینید تا این خودباوری به واسطه طرح ها شکل بگیرد.

** لزوم تشکیل هسته مشورتی

نماینده سازمان های مردم نهاد خراسان جنوبی بیان کرد: نیاز به تشکیل هسته مشورتی از سازمان های مردم نهاد داریم که این استان آمادگی لازم را در این زمینه دارد.

وی اضافه کرد: خانواده های آسیب دیده ناشی از مشکلات اجتماعی چشم امید به مسئولان و فعالان اجتماعی دارند و ما نیاز به اعتماد اجتماعی داریم.

حسینی یادآور شد: روانشناسان همیشه از تقویت اعتماد به نفس می گویند اما نیاز به اعتماد اجتماعی هم داریم، حمایت و صیانت از خانواده های آسیب دیده اجتماعی تنها راه برون رفت آن حمایت از سازمان های مردم نهاد است.

وی اظهار داشت: لایحه ای در خصوص سمن ها مطرح است که باید زودتر تصویب شود ما از مالیات، تامین اجتماعی و مسایل مختلف خسته شده ایم ما را با شرکت های تجاری اشتباه می گیرند.

نماینده سازمان های مردم نهاد خراسان جنوبی گفت: اگر قرار است در حوزه سمن ها کاری انجام دهیم علاوه بر اینکه باید کار دوسویه باشد باید نگاه تقویتی و توانمندسازی هم به افراد سالمند داشته باشیم.

وی بیان کرد: در استان خراسان جنوبی سازمان هایی در حوزه سلامت، محیط زیست، هنر، دفاع مقدس، سالمندان، بانوان و سایر همه در سطح اول کشوری هستند و نگاه تخصصی و کارا دارند اما چون نقدینگی پایین است توانایی خیلی از مسائل اینجا وجود ندارد.

نماینده دانشجویان دانشگاه بیرجند هم در این نشست گفت: برای اینکه نسلی بار بیاوریم تا بتوانند با یکدیگر گفت و گو کنند چکار کرده ایم تا توی سر هم نزنند که اگر مخالف من هستی حق حرف زدن نداری یا سایر این مسائل!

نوید عطایی اظهار داشت: ۲ هفته گذشته وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان خراسان جنوبی سفر کردند اما چرا فردی که برای ما دانشجویان کار می کند نباید وقتی برای دانشجویانش بگذارد و درد و دل آنها را حداقل گوش بدهد نه اینکه ما به نوشتن بیانیه روی بیاوریم.

** گفت و گو از مقامات ارشد آغاز شود

وی با بیان اینکه بهتر است گفت و گو را از مقامات ارشد آغاز کنیم افزود: وزیر باید یاد بگیرد آمده تا به دانشجویان خدمت کند و حرف دل آنها را گوش می داد که انتظار می رود این خواسته ما را به گوش ایشان برسانید.

عطایی یادآور شد: برخوردی که به شخص من یا هر شخصی مانند دختران خیابان انقلاب، ورزشگاه ها، معترضان دی ماه یا سایر می شود چگونه است آیا تاکنون این افراد را توجیه کرده ایم یا خیر.

دبیر اجرایی مسابقات ملی مناظره در استان به گفت و گوی بین نسل ها اشاره کرد و افزود: گفت و گوی بین نسل ها قرار است چگونه انجام شود این مسائل باید شفاف سازی شود.

وی عنوان کرد: شما به عنوان معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده برای اینهمه اتفاقات بد و ناخوشایندی که برای زنان سرزمین ما افتاده چه کرده اید قبلی ها چه کرده اند و بعدی ها قرار است چه کنند.

نماینده سازمان های مردم نهاد حوزه جوانان خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: در استان قبل از اجرای هر طرحی باید نیازها را شناسایی و سپس نسبت به اجرای طرح اقدام کرد.

مرضیه شهریاری افزود: در بحث مشاغل خانگی بانوان، زمینه های زیادی در استان وجود دارد اما معرفی نشده است.

وی بیان کرد: خانه جوان در مرکز استان وجود دارد اما برای احداث خانه سمن ها نیاز به اعتبار داریم که اگر این مهم محقق نشود شادی جوانان تبدیل به شادی های زیرزمین می شود.

نماینده سازمان های مردم نهاد و خانه کارگر طبس هم در این نشست گفت: طرح تشکیل مجمع مشورتی زنان مطرح است که استدعا داریم در شهرستان های خراسان جنوبی هم با توجه به اینکه طیف های متعددی وجود دارد این مجمع تشکیل شود.

راضیه زجاجی افزود: با توجه به اشتیاق زیاد بانوان خراسان جنوبی برای حضور در عرصه های اجتماعی دارد انتظار می رود سمن های اشتغال در استان افزایش یابد.

وی بر برگزاری مشاوره های قبل از قبول همسر و ازدواج در استان تاکید کرد و افزود: در حال حاضر طلاق توافقی در کشور رتبه نخست را دارد و خراسان جنوبی نیز مصون از این موضوع نیست.

** لزوم ارایه مشاوره قبل از ازدواج و انتخاب همسر به جوانان

نماینده سازمان های مردم نهاد و خانه کارگر طبس یادآور شد: برای بحث تحکیم بنیاد خانواده روضه های زیادی برای اقشار مختلف خواندیم اما اکنون مشاوره قبل از ازدواج بسیار حائز اهمیت است.

وی خواستار افزایش استفاده بانوان در پست های مدیریتی شد و گفت: از سال ۷۶ به بعد استفاده بانوان در پست های مدیریتی از ۱.۲ به ۵.۲ رسید لذا استدعا داریم استفاده بانوان در پست های مدیریتی افزایش یابد.

نماینده سازمان های مردم نهاد حوزه محیط زیست خراسانت جنوبی هم گفت: برای خروجی آموزش دو آیتم وجود دارد یا سطح آگاهی آموزش گیرنده باید افزایش یابد یا اینکه در رفتار فرد تغییر ایجاد شود.

مهدوی الحسینی افزود: آیا با وجود برگزاری حجم زیادی از کارگاه های آموزشی این تغییرات ایجاد شده یا خیر که بعید می دانم.

وی بیان کرد: معتقدیم تحولات اجتماعی زمان بر است اما آموزش باید در هر زمینه ای از طریق سیستم آموزشی ارایه شود.

دبیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در بحث آموزشی دانش آموزان در خانواده و مدرسه مواردی را آموزش می بیند که در جامعه دچار دوگانگی می شوند لذا برای داشتن زندگی سالم باید فقیر زندگی کند یا اینکه تقلب کرده یا دزدی کند تا زندگی نرمالی داشته باشد.

وی بیان کرد: اعتراضات سال ۹۶ هشت ماه به تاخیر افتاد و من به عنوان فعال سیاسی انتظار داشتم اردیبهشت ماه ۹۶ قبل یا در حین انتخابات رئیس جمهوری، چنین اتفاقاتی بیفتد.

مهدوی الحسینی ادامه داد: آسیب هایی که مردم دیده بودند آتش زیر خاکستری بود که با وزیدن یک باد امکان بروز آن بود و بالاخره در دی ماه به وقوع پیوست.

وی تاکید کرد: دولت نباید از زیربار همه چیز شانه خالی کند، اگر نمی توانند کاری انجام دهند اعتبارات را سرشکن کرده و بین مردم توزیع کنند تا مردم جامعه را اداره و دوباره به نظم اجتماعی برسیم.

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی هم گفت: در این نشست نمونه ای از صحبت های نمایندگان احزاب و سمن های استان و طرز فکر و دغدغه آنها را شنیدید.

محمدرضا امیرحسنخانی افزود: به افرادی که در خراسان جنوبی تربیت و بزرگ شده اند افتخار می کنم هرچند در استان کوچکی هستیم که نامی از آن نیست اما همه حرف ها و دغدغه هایی دارند که دوست دارند شنیده شود.

وی خطاب به معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: این نشست برگزار شد تا دغدغه های مردم استان ما را به گوش مسئولان برسانید.

نماینده مجلس بیان کرد: اینکه گفته شد وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به خراسان جنوبی سفر کرده اما با دانشجویان نشست نداشته حرف حساب است گلایه اول ما از رئیس دانشگاه بیرجند و گلایه دوم از وزیر علوم است که باید اینگونه مسائل رفع شود.

ابتکار روز شنبه ( ۱۲ آبان) در سفر یک روزه به خراسان جنوبی ضمن بازدید از کارگاه های کارآفرینی روستای خراشاد و اورژانس اجتماعی ۱۲۳، در آیین آغاز ساخت پارک IT استان، نشست با سازمان های مردم نهاد و احزاب، شورای اداری استان نیز شرکت کرد.

۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۱
تعداد بازدید : ۲۱

اظهارنظر


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید